PAPAZI BULDUK


Tüm dünyayı yönetmek ve sömürmek isteyen emperyalist zihniyetin maşaları ezelden beri Türkiye üzerinde çeşitli oyunlar oynamakta.


Empeyalizm yayılımcılık demek. Yani bir devletin veya  ulusun  başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır. Etkileyen devlet , etkilenen devletin kaynaklarından “yararlanma”  hakkına sahiptir.
 
Bu nefsin idaresindeki bilinç boyutunun , sahiplenme ve kibir duygularının tezahürüdür. Bireylerde bireysel yaşandığı gibi ,  toplumlarda da toplu olarak yaşanmaktadır.
 
Eski tarihlerde bu daha aleni olarak yapılmakta ,ülkelere saldırarak ele geçirilip sömürülmekte idi ki bunların başında Osmanlı İmparatorluğu gelir. Şimdi ise çok daha sinsi olarak  ülkelere sızıp iç kargaşa çıkarıp  toplumu galeyana getirerek veya ekonomik olarak zayıflatıp önceleri borç verip yanındaymış gibi görünüp , sonradan kıskıvrak kendine mecbur bırakıp adeta esir almasıyla sonuçlanıyor.
 
Evrende yaşam,  zayıfın yaşamasına müsaade etmiyor. Doğaya dikkatlice baktığınızda bu mesajları adeta bir kitap okur gibi okuyabilirsiniz.
 
Dolayısıyla ister birey olun ister toplum her konuda güçlü olmak zorundasınız. Bireyin gücü de, toplumun gücü de,  evrenin hakikati olan  bütünselliğe dayalıdır . 
 
Bireyin önce kendini tanıması, sonra kendini sevmesi, kendisiyle barışık olması ve beden, duygu,zihin,ruh dengesini iyi kurması gerekmektedir.
 
Toplumda da beden bireyler, duygu ortak refah,zihin eğitim ve teknoloji ruh ise o toplumun ahlakıdır.
 
Son senelerde zaten mükemmel olmayan bu dengelerimizi, dini araç olarak  kullanan, yanlış iç ve dış   politikalar izleyen,  eğitimin resmen içine eden, liyakata hiç önem vermeyen ve bilhassa üretimi neredeyse sıfırlayan  siyasiler,  menfaatçi sadece kendi cebini düşünen iş adamları ve algılarıyla çok kolay oynanan zavallı halk  yüzünden, iyice bozmuş durumdaydık.  Bu  ülkeye yapılan en büyük kötülük ise bu emperyalistlerin zaten üzerinde çalışmakta oldukları  ulusu bölme  harekatına sırf oy almak için söylemleriyle  istemeden de olsa destek veren  siyasilerin tavırları oldu.
 
Al işte derler ya “Papazı bulduk”  aynen papazı bulduk.   Adamı bir araştırın  uzun uzun yazmayayım her terör hareketinde parmağı olan,  evanjelistlerin rezil bir ajanı.
 
Trump için neden bu kadar önemli? Çünkü ABD nin %26.5 nüfusu evanjelist ve onlardan oy alması için bu da tribünlere oynuyor aynen bizde olduğu gibi.
 
Doğru bir politika  yürütemediği için  dışarıya olan çok yüklü dış borcumuz,cari açığımız ve ithalata  mecbur bırakılmış en önemli ihtiyaçlarımız sayesinde  adam elimizde patladı. ABD bomba olarak doları kullandı.
 
Olaylara  öfkelenmeden, endişe ve korkunun esiri olmadan yukarıdan baktığında o kadar normal ki , evrensel yasalar tıkır tıkır işliyor. Kim ne yaşarsa kendi yaratıyor. 
 
Ama yukarıdan gene gördüğüm bir şey var emperyalist düzen  yerinden oynuyor çünkü insalık yavaş yavaş uyanıyor. Bu uyanış herkesin ve toplumların tek tek tekamülü doğrultusunda ihtiyacı olan deneyimlerle geliyor ki bu da oldukça acılı geçiyor ve geçecek ta ki uyanışa kadar.
 
Bizim  şimdi ne yapmamız lazım. Önce bir sakin olmamız ve kaybettiğimiz birliğimizi sağlamamız, kendi çıkarlarımızı değil ülkenin  çıkarını düşünmemiz , menfaat peşinde koşmamamız gerekiyor.  Yoksa bunu anlamamız için çok daha fazla acılar yaşayabiliriz. 
 
Ve asla unutmayalım ki  bütünün parçaları kendi kendine büyümeye kalkarsa kanser hücresine dönüşür ve  kendisi için dayanılmaz bir hazla büyürken  fark etmeden bütünü öldürdüğü için kendi de ölür.
 
Allah hepimize akıl fikir versin…
 
Sevgiyle kalın coşkuyla yaşayın..
 
Bihin Edige
 

Geri Dön